Governors

The Governing Body of the school is responsible for ensuring that it is run to promote pupil achievement. Its duties include:

  • Setting strategic direction, policies and objectives
  • Approving the school budget
  • Reviewing progress against the school’s budget and objectives
  • Appointing, challenging and supporting the headteacher

If you would like to find out more about the role of the Governing Body then please feel free to talk with any Governor or you can see the County Council’s website which contains lots of useful information including factsheets and frequently asked questions.

The constitution the school’s Governing Body, known as the Instrument of Government, is given below. In addition, the structure and remit of the Governing Body and its committees can be found in the Terms of Reference.

Our Chair of Governors is Mr Tim Fairbairn – he can be contacted via the School Office. Tel: 01787 227446 / Email: primary@bures.suffolk.sch.uk

Please click here to read the Governors’ Annual Statement and Impact Review

Please click here to Read the Parent Governor Election Guidance 


 

Current Governors

Mr Tim Fairbairn

Mr Tim Fairbairn

Chair of Governors

Representation: Co-opted Governor
Term:  13/04/2019 – 12/04/2023

 Committees
  • Chair of Governors
  • Executive Committee
  • Pupil Discipline Committee
  • Head teacher’s Performance Review Group
Responsibilities:
  • Year 6 Governor
 Register of interests
  • Parish Councillor for Bures St Mary Parish Council
  • Partner of OTC Micro Farming and Business Services
  • Elected member of the Diocesan Board of Education (from Jan. 19)
  • Executive Trustee of St James Church of England Aided Middle School (from Feb. 20)
  • Governor at Pot Kiln Primary School
Attendance 2019 to 2020: 10 meetings

After over 30 years working in the City, my time is now spent running our goat dairy and the activities associated with that. As Chair it is my responsibility to lead the Governing Body and to provide support and challenge, appropriately, to the Headteacher. My ambition for the school is to deliver excellence at all levels, with all of the resources available to us. To ensure we continue to provide for the individual needs of all associated with the school and to listen carefully to what people have to say about what we do and they way we do it. My son is now in Year 8 at TGS and my wider interests include family history and metal detecting.  

Rev Steve Morley

Rev Steve Morley

Governor

Representation: Foundation Governor
Term: N/A

 Committees
  • Executive Committee
  • Pupil Discipline Committee (Chair)
Responsibilities:
  • Year Three Governor
 Register of interests
  • Vicar and Trustee of St Mary’s Bures PCC
Attendance 2019 to 2020: 6 meetings

I am Vicar of Bures with Assington and Little Cornard. Before ordination, I worked for many years as a solicitor and partner in a legal practice in Somerset. I have been a Foundation Governor for two church primary schools in Somerset and was legal advisor for Millfield School for many years. I am married to Angela and have three children in their early twenties.

Mr Adam Kendall

Mr Adam Kendall

Governor

Representation: LEA Governor
Term:  08/07/2019 – 07/07/2023

 Committees
  • Executive Committee
  • Headteacher’s Performance Review Group
Responsibilities:
  • Finance
 Register of interests
  • Parent to one child at Bures Primary School
Attendance 2019 to 2020: 8 meetings

I have been the Local Authority Appointed Governor at the school since 2015. As a qualified accountant, I have been working with public sector organisations for over 20 years on the delivery of major transformation programmes, utilising technology to improve the efficiency and effectiveness of business processes and decision making. As a governor, I take a lead on overseeing the schools finances, ensuring that we remain on a sound financial footing and that the resources we do have available are used effectively. I currently have one child at the school who is in Year 2. 

Mrs Clare Frewin

Mrs Clare Frewin

Governor

Representation: Parent Governor
Term:  19/01/2018 – 19/01/2022

 Committees
  • Executive Committee
Responsibilities:
  • Year Two Class Governor
 Register of interests
  • None
Attendance 2019 to 2020: 6 meetings
With 3 children in Key Stage One and Two, I’ve volunteered as part of the PSA and now as a Governor I am keen to play a more active part in the future of Bures School.
 
For the last 12 years I have worked for Suffolk County Council in both Children & Young People and Adult Community Services Directorate. I have been involved in Ofsted inspections in Children’s Services; and have experience of working with families, seeing first hand the positive outcomes for a child when the whole family is engaged in their education.

 

Ms Ruth Slater

Ms Ruth Slater

Head Teacher

Representation: Head Teacher
Term: Ex Officior

 Committees:
  • Executive Committee
Responsibilities:
  • None
 Register of interests
  • Employee is a family member (nephew by marriage)
Attendance 2019 to 2020: N/A
Mrs Victoria Holmes

Mrs Victoria Holmes

Associate Governor - Year 6 Class Teacher / Maths Leader

Representation: Associate Member
Term: 3rd October 2018 to 2nd October 2022

 Committees:
  • Executive Committee (Non-voting role)
Responsibilities:
  • None
 Register of interests
  • None
 Attendance 2019 to 2020: 3 meetings

Mrs Helen Main

Co-opted Governor

Representation: Co-opted Governor
Term: 4th December 2019 to 3rd December 2023

 Committees:
  • Executive Committee (Chair)
Responsibilities:
  • Safeguarding Governor
 Register of interests
  • Employee of Unity Schools Partnership
  • Trustee of Children’s University Suffolk
 Attendance 2019 to 2020: 4 meetings

I work for Unity Schools Partnership, (the MAT supporting Thomas Gainsborough School), where my main focus is on staff professional development and the teacher training programme.  I live in Bures and all three of my children attended the School.

 

Mrs Lucy Baker

Mrs Lucy Baker

Staff Governor

Representation: Staff Governor
Term: 4th December 2019 to 3rd December 2023

 Committees:
  • Executive Committee
Responsibilities:
  • None
 Register of interests
  • 11+ Tutor
 Attendance 2019 to 2020: 3 meetings
Mr Bill Box

Mr Bill Box

Foundation Governor

Representation: Foundation Governor
Term: 1st October 2019 to 30th September 2023

 Committees:
  • Executive Committee
  • Headteacher’s Performance Review Group
Responsibilities:
  • Year 1 Class Governor
 Register of interests
  • None
 Attendance 2019 to 2020: 8 meetings

I live in Bures with my wife Tricia who is Associate Priest at St Mary’s. We have two gorgeous daughters living in Manchester and London. I have spent my working life in oil tanker shipping, latterly working for the tanker owners’ organisation INTERTANKO in the City of London involved in communications, commercial issues and looking after the Greek members. I am involved in the village Youth Club and the St Mary’s Youth Group, and as a volunteer from time to time with CYO (Christian Youth Outreach) helping young people to get to know and value themselves. Since I retired I have started working as a volunteer with 72 North Street (Sudbury) talking with and supporting some young people at TGS. It’s a pleasure and a privilege to be a Governor and to be involved with our vibrant school.

Mr Leighton Hammett

Mr Leighton Hammett

Parent Governor

Representation: Parent Governor
Term:  25th March 2020 to 24th March 2024

 Committees:
  • Executive Committee
Responsibilities:
  • Year 4 Class Governor
  • Health and Safety
 Register of interests
  • None
 Attendance 2019 to 2020: 2 meetings
With both my children attending Bures School, I am delighted to become part of the Governing Team as a Parent Governor.

I work as a Detective Superintendent in Essex Police, having been in policing for 17 years. In my role I have had opportunities to work in collaboration with partners such as Education, Health, Social Care and the Local Authority. Working in the Police has seen me lead teams through times of austerity and more recently growth. I understand the challenges of delivering and maintaining excellent standards in the ever changing landscape of the Public Sector, having done this successfully in my current role.

I lead through my values which are Service, Compassion and Determination and look forward to working the with the Governing Team to support the staff at Bures School in order to deliver the best possible education for all of our pupils.

Mrs Claire Lloyd

Mrs Claire Lloyd

Parent Governor

Representation: Parent Governor
Term:  2nd December 2020 to 1st December 2024

 Committees:
  • Executive Committee
Responsibilities:
 Register of interests
  • None
 Attendance 2019 to 2020: 
I live in Bures with my husband and three children, two of whom currently attended Bures School, within KS1 and KS2.
                                                                                                                                                 I am an active member of the PSA and enjoy helping with school activities.                                                                                                                               
I have previously worked within the NHS and am used to dealing with challenging and complex situations. I look forward to transferring these skills into my role as a Governor
Mrs Sam Baker

Mrs Sam Baker

Co-Opted Governor

Representation: Co-Opted Governor
Term:  27th January 2021 to 26th January 2025

 Committees:
  • Executive Committee
Responsibilities:
  • Reception Class Governor
  • Pupil Premium
  • Looked After Children
 Register of interests
  • None
 Attendance 2019 to 2020: 
I recently moved to Great Cornard from Northamptonshire, with my husband and two daughters, both of which attend Bures Primary School (Year 2 and Year 5).  I was an active Parent Governor, and for a time the Chair of the PTA at my daughters’ previous primary school.
   
I am a strategic marketer with over 20 years of experience across multiple blue-chip organisations, developing and delivering a number of high-profile customer-centric engagement initiatives and mentoring programmes.

 

As a Governor, I will contribute to driving the strategic direction of the School and assist with the management of Pupil Premium and Looked After Children.  I will also be the Reception Class Governor, and I’m very much looking forward to meeting the children and Miss Moore. 

Longer Serving

Name                                    Term                                                    Position

Anna Hills                            07/02/2017 – 06/02/2021              Co-opted Governor

Helen Foster                      17/10/2016 – 16/10/2020              Co-opted Governor

Rosie Kelly                         11/10/2016 – 10/10/2020               Parent Governor

Ben Wilson                        12/03/2016 – 11/03/2020               Parent Governor

Andrew Robinson           03/07/2015-02/07/2019                 Co-opted Governor

Karen White                      01/12/2014-24/07/2019                  Foundation Governor

Katie Taylor                       03/10/2018-24/07/2019                  Staff Governor

Instrument of Government

  1. The name of the school is Bures Church of England Voluntary Controlled Primary School.
  2. The school is a voluntary Controlled school.
  3. The name of the governing body is the Governing Body of Bures Church of England Voluntary Controlled Primary School.
  4. The governing body shall consist of:a. Three parent governorsb. One LEA governorc. The Headteacherd. One staff governore. Four co-opted governorsf. Two foundation governors
  5. Total number of governors 12 (except at any time when the headteacher has given notice as above that he chooses not to be a governor, when the total number of governors will be 11.)
  6. The length of term of office for all governors will be four years. The ex-officio governor will continue to serve as a governor until such time as they relinquish the office that entitled them to their appointment.
  7. The foundation body entitled to appoint foundation governors is the Diocesan Board of Education after consultation with the Parochial Church Council of St Mary’s, Bures.
  8. (a) The holder of the following office shall be a foundation governor ex-officio: The Principal officiating Minister of the Ecclesiastical Parish of St Mary’s, Bures.(b) The Archdeacon of Sudbury shall appoint a foundation governor to act in the place of the ex-officio foundation governor whose governorship derives from the office named in (a) above, in the event that the ex-officio foundation governor is unable or unwilling to act as a foundation governor, or there is a vacancy in the office by virtue of which his governorship exists.
  9. The ethos of the school is as follows: Recognising its historic foundation, the school will preserve and develop its religious character in accordance with the principles of the Church of England and in partnership with the Church at parish and diocesan level.The school aims to serve its community by providing an education of the highest quality within the context of Christian belief and practice. It encourages an understanding of the meaning and significance of faith, and promotes Christian values through the experience it offers to all it pupils.
  10. This instrument of government comes into effect on 14th April 2015
  11. This instrument was made by order of the Suffolk Local Education Authority on 13th April 2015.
  12. A copy of the instrument must be supplied to every member of the governing body (and the headteacher if not a governor), any trustees and to the appropriate religious body.D HoltOn behalf of Suffolk Local Authority

Bures Church of England Voluntary Controlled Primary School, Nayland Road, Bures, Suffolk, CO8 5BX

T: 01787 227446 F: 01787 228544 E: primary@bures.suffolk.sch.uk

Share This